Herb Polski

osoby W ramach International Cadet’s Week 2025, organizowanego w Litewskiej Szkole Policji w Kownie w dn. 14-18 kwietnia 2025 r. studenci Akademii Policji w Szczytnie mieli możliwość zapoznania się z systemem szkolenia i edukacji funkcjonariuszy litewskiej Policji. Program obejmował wizytę w Komisariacie Policji w Kownie, gdzie przedstawiono funkcjonowanie centrum dowodzenia, system powiadamiania oraz procedury prowadzenia działań poszukiwawczych.

Kolejnym istotnym punktem była wizyta w Litewskiej Jednostce Operacji Antyterrorystycznych „Aras”, podczas której omówiono system rekrutacji i szkoleń funkcjonariuszy tej formacji, przedstawiono wyposażenie oraz zakres współpracy międzynarodowej. Studenci odwiedzili również Litewskie Centrum Badań Kryminalistycznych Policji w Wilnie, zapoznając się z jego strukturą, zakresem działalności oraz wykorzystywanymi technologiami. Wizyta poszerzyła świadomość uczestników w zakresie specjalistycznych działań operacyjnych i współpracy międzynarodowej.

W części praktycznej przedsięwzięcia odbyły się intensywne szkolenia, m.in. z zakresu jazdy pojazdami uprzywilejowanymi, medycyny taktycznej oraz warsztaty dotyczące taktyk i technik interwencji. Omówione zostały również warunki i zasady używania środków przymusu bezpośredniego, w tym środków wykorzystujących energię elektryczną (tasery). Młodzież wzięła też udział w szkoleniu strzeleckim oraz pełniła wspólne z litewskimi funkcjonariuszami służby patrolowe, co pozwoliło na praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy i wymianę doświadczeń w realnym środowisku służbowym

Udział w przedsięwzięciu międzynarodowym organizowanym przez Lithuanian Police School pozwolił uczestnikom na zdobycie cennej wiedzy oraz praktycznych umiejętności w zakresie nowoczesnych metod szkoleniowych i operacyjnych, stosowanych w służbach policyjnych Litwy. Bezpośrednie zapoznanie się z funkcjonowaniem litewskiego systemu szkolenia funkcjonariuszy, wizyty w jednostkach operacyjnych oraz laboratoriach kryminalistycznych umożliwiły porównanie i ocenę podobieństw oraz różnic w organizacji służby i procedurach między Polską a Litwą.

Szkolenia praktyczne z zakresu medycyny taktycznej, jazdy pojazdami uprzywilejowanymi, taktyk interwencyjnych oraz zasad użycia środków przymusu bezpośredniego znacząco przyczyniły się do rozwoju kompetencji zawodowych uczestników.

Całość przedsięwzięcia potwierdziła istotność i skuteczność programów mobilności Erasmus+ w podnoszeniu jakości pracy służb mundurowych oraz budowaniu europejskiej wspólnoty bezpieczeństwa.

tekst: Michał Stawkowski